CZ
Alpiq v: České republice
Skupina Alpiq

Novinky: 04.06.2018 08:00

Kladenská nemocnice dostala od Alpiq Generation (CZ) nové monitory dechu pro novorozence

Nadace Křižovatka slavnostně předala 3. května 2018 dalších 9 monitorů dechu na Dětském oddělení Oblastní nemocnice Kladno, kde budou hlídat novorozené děti ohrožené Syndromem náhlého úmrtí kojenců. Monitory dechu BABYSENSE II, v celkové hodnotě 26 730 Kč, byly pořízeny díky kladenské energetické společnosti Alpiq Generation (CZ), dále jen „Alpiq“, která nákup těchto přístrojů finančně podporuje. Předání se zúčastnili zástupci Nadace Křizovatka, společnosti Alpiq a Oblastní nemocnice Kladno. Monitory dechu převzala lékařka pověřená vedením Dětského oddělení MUDr. Hana Rázgová.

Monitor dechu je zařízení, které je umístěno v postýlce novorozenců a přivolá pomoc světelnou i zvukovou signalizací, když se dech miminka zastaví nebo zpomalí natolik, že by ho ohrozil na životě. Právě novorozené děti často nedýchají pravidelně a alarm monitoru upozorní, že miminko nedýchá. Personál tak může situaci okamžitě řešit. S monitory dechu mají v kladenské nemocnici mnohaleté zkušenosti, jsou spolehlivé a lze je velmi snadno obsluhovat.

„Naše společnost podporuje Nadaci Křižovatka a její projekt „Maminko dýchám“ již od roku 2011, kdy jsme poprvé věnovali monitory dechu Novorozeneckému oddělení ve Zlíně. S nemocnicí v Kladně jsme začali spolupracovat v roce 2015 a od této doby jsme zde předali již 26 monitorů v celkové hodnotě více než 80 tisíc korun. V naší podpoře tohoto projektu hodláme i nadále pokračovat, protože jsme přesvědčeni o jeho smysluplnosti a potřebnosti.“, říká Milan Prajzler, generální ředitel společnosti Alpiq Generation, která v Kladně a ve Zlíně provozuje moderní zdroje na výrobu elektřiny a tepla.

O Nadaci Křižovatka

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice po celých 20 let své existence aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Díky dárcům a sponzorům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense II, který je registrovaný u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu nejen hlídá zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka a okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc rodiče, který může v případě potřeby včas poskytnout dítěti první pomoc.

Během svého působení se nadaci podařilo zajistit monitory dechu pro nemocnice v hodnotě více jak 27 mil. Kč.

O projektu „Maminko, dýchám“

Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit české nemocnice a jejich porodnická a novorozenecká oddělení monitory dechu pro každé lůžko/miminko.

Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů.

Syndrom náhlého úmrtí kojenců „SIDS“

K „SIDS“ dochází nejčastěji u dětí od narození do šesti měsíců. Dochází k němu náhle a neočekávaně, u dětí, které nejeví žádné zdravotní problémy. Přichází bez varovných signálů, když dítě spí, a proto je monitor dechu jako anděl strážný, který hlídá dech těch nejmenších.

Kontakt pro média Alpiq Generation (CZ)

Markéta Čapková

Markéta Čapková

Alpiq Generation (CZ) s.r.o. – elektrárna Kladno

Tisková mluvčí

T: +420 312 644 930

M: +420 602 378 565

F: +420 312 644 940

marketa.­capkova@­alpiq.­com

Zpět na přehled